HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   LISTEN   CLASSIFIEDS   CONTACT
Currently
65°
Bellefontaine, OH

Wilbur wins four events at Indian Lake; Jr. Tigers fare well at Bellefontaine

A few track teams were in action Tuesday night.

The Benjamin Logan girls competed in a dual meet at Indian Lake.

Here are the event winners.

High Jump: 1. Thompson - BL (5’ 00”) - 2. Wirick - BL (4’ 06”) - 3. Smith - BL (4’04”)

Pole Vault: Names and places not available.

Long Jump: 1. Wilbur – BL (15’ 02”) – 2. T. Rose – BL (13’10”) – 3. Mannings – BL (13’ 05.25”)

Shot Put: 1. Pusey – IL (29’ 08.50”) – 2. Poling – BL (27’ 03.75”) – 3. M. Rose – BL (25’ 11.25”)

Discus: 1. Corwin – IL (91’ 07.00”) – 2. Pusey – IL (91’ 00”) – 3. M. Rose – BL (88’ 06”)

4x800 Meter Relay: 1. Benjamin Logan (11:50) - (Allen - Boysel – Johns – Johnson)

100 Meter High Hurdles: 1. Wilbur – BL (16.2) – 2. Wirick – BL (17.2) – 3. Berg IL (18.3)

100 Meter Dash: 1. Mannings – BL (12.9) – 2. Wurster – IL (12.9) – 3. Stoufe – IL (13.2)

4x200 Meter Relay: 1. Benjamin Logan (1:56.7) – (Mannings – Thompson - Wilbur – Wirick)

1600 Meter Run: 1. Null – BL (6:50) – 2. Osborne – IL (7:15) – 3. Tayler – IL (7:50)

4x100 Meter Relay: 1. Indian Lake (53.8) – (Corwin - Stoufe – Sonabria- Wurster)

400 Meter Dash: 1. Thomas – IL (1:11.1) – 3. Johnson – BL (1:12.0) - 3. Boysel – BL (1:16.1)

300 Meter Low Hurdles: 1. Marissa Wilbur - BL (51.71) – 2. Sanabria – IL (52.3)

800 Meter Run: 1. Meek – IL (2:51) – 2. Johns – BL (3:00) – 3. Boysel – BL (3:08)

200 Meter Dash: 1. Oglesbee – BL (29.8) – 2. Bryant - IL (30.0) 3. Poling – BL (30.3)

3200 Meter Run: 1. Ray – IL (14:47)

4x400 Meter Relay: 1. Indian Lake – time and names not available

The West Liberty-Salem Middle School track teams competed in a quad meet against Bellefontaine, Calvary Christian, and Riverside. The Chiefs hosted the event.

For the Lady Tigers, the 4x200 relay team of Jenna Magnuson, Kaeley Lattimer, Maegan Cordell, and Sophie Farquarson finished first.

Reghan Bieleski won the 800 and 1600.

Janie Kopus took first in the high jump and pole vault.

For the WLS boys, Brandon Wolfe won the 200 meter dash and took second in the long jump and 100 meter dash.

Levi Moell was second in the 110 hurdles.

Sam Strickland finished second in the 200 hurdles.

The 4x400 relay team of Moell, Workman, Strickland, and Woods finished first.

Comments
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2014 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report