HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   ON DEMAND   CLASSIFIEDS   CONTACT
listen live
Currently
42°
West Liberty, OH

Jr. Raiders sweep tri-meet - Tuesday track roundup

The Benjamin Logan Jr. High boys track team won a tri-meet with 112 points against Wapakoneta and Indian Lake at Indian Lake on Tuesday night.

Scoring for the team were the following:

First Place: Brady Burrey in the 200 hurdles in 29.68, Wyatt Smith in the pole vault in 6’6”, Andrew Hughes in the 1600 in 6:00, Blaine Worden in the 400 in 1:04, Brady Burrey in the 200 dash in 26.4, and the 4x400 relay of Caleb Epp, Trevor Berry, Josh Tipton, and Blaine Worden

Second Place: Trevor Berry in the high jump in 5’, Yale Scheiderer in the 200 hurdles in 35.09, Caleb Epp in the 400 in 1:07, Wyatt Smith in the 200 hurdles in 32.67, Tyler Knight in the 110 hurdles in 21.38, Kozar Kensler in the 100 in 13.07

Third Place: Josh Tipton in the 400 in 1:10, Jonas Hoffman in the 1600 in 6:29, Kozar Kensler in the shot put in 30’3”, Trevor Berry in the 100 in 13.4

Fourth Place: Owen O’Brien in the pole vault in 5’, Sam Whitten in the 400 in 1:15, Luke Hemmelgarn in the shot put in 29’7”

The Benjamin Logan Jr. High girls track team won a tri-meet against Wapakoneta and host Indian Lake Tuesday night.

Top finishers for the Raiders were:

1st place finishers:
Danielle Widmark in the 800 and 1600
Macy Matthews in the 100m hurdles
the 4x200m Relay team of Sydney Woodruff, Cheyenne Peterson, Kyah Moore, and Kenzee Congrove
the 4x400m relay team of Kenrda Kennedy, Makenna Levan, Danielle Widmark, and Kerry Copenhaver
Madison Plikerd in the Long Jump
Jordan Sexstone in the Shot Put
Azlynn Bechtel in the Pole Vault

2nd place finishers:
Ezrah McGue in the 100m Hurdles
Kendra Kennedy in the 800 and 1600
the 4x100m Relay team of Ezrah McGue, Makenna Levan, Hannah White, and Madison Plikerd
Kerry Copenhaver in the 400m Dash and the Shot Put
Macy Matthews in the 200m Hurdles
Kaycee Cook in the discus
Madison Plikerd in the High Jump

3rd place finishers:
Makenna Levan in the 200m Hurdles
Izzy Heater in the Shot Put

The West Liberty-Salem Middle School boys track team hosted a seven-team meet on Tuesday.

The Tigers tied Fairbanks for 1st place in team points.

Earning 1st place finishes were:

Dylan Lauck 1600m 4:55 (stadium record)
Isaac Brown 400m 58.41
Dylan Glutt 100m 13.09
4x200 team of Forsythe, Saylor, Brown, Glutt) 1:49
4x400 team of Kimball, Lauck, Yoder, Brown 4:26

2nd place finishers:

Tate Yoder 1600m 5:17
Logan Saylor Long Jump 15-07
Dylan Glutt 200m 26.47
Dylan Lauck 800m 2:17

3rd place finishers:

Brady Forsythe 100m 13.53
Tate Yoder 800m 2.25
4x100 relay team of Garmin-King, Schoenleben, King, Green

The West Liberty-Salem Jr. High girls track team won the seven-team meet at WL-S on Tuesday.

Team scores: West Liberty-Salem 135, South Vienna 85, West Jefferson 84, Fairbanks 81, Mechanicsburg 51, Calvary Christian 22, Triad 2.

Placing first:

Aubrey Laing - Discus 68'7"
Kaydence Waldren - Pole Vault 7'6" 100 Meters 15.32
Megan Adams - 1600 Meters 5:28.61 (New Stadium Record) 800 Meters 2:38.91 400 Meters 66.3
4x400 relay - Mandilyn Weaver, Kenzie Bahan, Maggie Davis, Hallie Smith 5:03.61

Placing second:

Madilyn Weaver - High Jump 4'4"
Aleah Reed - Pole Vault 6'6"
Gabbie Williams - 100 Hurdles 20.39 200 Hurdles 35.47
4x200 Relay - Mandilyn Weaver, Hallie Smith, Kaydence Waldren, Aleah Reed 2:05.53

Placing third:

Hallie Smith - Long Jump 12'1"
Aleah Reed - 100 Meters 15.45
4x100 Relay - Natalie Hacker, Lena Kauffman, Amanda Dowmanchowski, Arianna Chapman 64.16

Placing fifth:

Jamie Gluckle - 200 Meters 37.11

Placing sixth:

Bella Kauffman - Shot 24'10"
Maggie Davis - 1600 Meters 6:50.29 800 Meters 3:05.17

The Tigers will compete at the Benjamin Logan Invitational on Thursday.

The Calvary Christian Jr. High team competed at West Liberty-Salem.

Top finishers for the Spartans were:

Girls:

Allexxie West 2nd place long jump (13’11.25” SR); 2nd place Shot Put (32’ SR); 4th place 200m (32.27)

Erin Young 5th place 400m (1:14.31)

Boys:

Isaac Reinhard 1st place Discus (95’); 3rd place Shot Put (32’5.5”); 5th place 200m hurdles (34.06)
Max Varner 3rd place 400m (1:03.18); 6th place 1600m (5:41.99)
Zane Reynolds 5th place high jump (4’8”); 6th place Shot Put (30’3”)

Comments
We encourage open dialogue among people who may disagree. Difficult conversations must be had sometimes to make progress. If you disagree, please disagree respectfully. Cruelty will not be tolerated. This is a family friendly group.
Enter to win tickets to see Alabama in concert
bike tracks
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2018 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report