HOME   NEWS   SPORTS   OBITUARIES   CALENDAR   SHOPPING SHOW   LISTEN   CLASSIFIEDS   CONTACT
Currently
70°
Bellefontaine, OH

Ohio Hi-Point main campus announces classroom achievers

Ohio Hi-Point Career Center recently announced the career center’s Superintendent’s List, Honor Roll and half-day Honor Roll for the second nine weeks.

To be eligible for the Superintendent’s List students must receive all A’s, while Honor Roll students must receive letter grades of B or better.

The Superintendent’s List recipients are as follows: 

Benjamin Logan High School

Jasmyne Frontz

Graham High School

Rylie Brockman, Kimberly Collinsworth, Frankie James

Kenton High School

Michael White

Marysville High School

Lauren Knepper, Sabrina Lane, Jennifer Propst

Mechanicsburg High School

Audrey Foster

Upper Scioto Valley High School

Cortney Hill

Waynesfield-Goshen

Kiana Price

West Liberty-Salem High School

Nicholas Davis, Kaylin Frederick, Kathryn Shisler, Dustin Wooten

Those who were named to the A-B Honor Roll list includes:

Bellefontaine High School

Danisha Artis, Hayden Baker, Kiersten Daum, Katelyn Finch, Ronieka Lynch, Samantha Metz, Sundae Stegal

Benjamin Logan High School

Brandon Ackerman, Jon Chamberlain, Allyson Crosby, Jessica Duncan, Amber Hites, Samantha Kensler, Amanda Minger, Jolene Outram, Dwight Peeples, Lacey Rose, Luann Savage, Meghan Wackerman, Ashton Waggamon

Graham High School

Skyler Adins, Ryan Booth, Chyla Dunham, Kristine Falkner, Mackenzie Jordan, Westley Kinman, Bryanna Messner, Olivia Meyers, Jo’Dawn Parisse, Ryan Smith

Home Schooled

Kendrick Satterfield

Indian Lake High School

Johnathan Beaman, Darrian Blake, Angela Burton, Damon Devine, Jennifer Metz, Kaylin Trout

Marysville High School

Daniel Cox, Alisha Culwell, Brittany Dickinson, Katlin Fancey, Anderson Johnson, Kaylynn Lowe, Karmalita Schoby, Dixon Shapiro, Ashley Skaggs, Eleanor Skinner, Megan Wead, Eleisea Woodford

Ridgemont High School

Blaize Billenstein, Kacy Fogle, Amelia Johnson, Hartley Ray, Melissa Scott

Riverside High School

Evan Downing, Austin Glasgow, Chelsea Kerns, Dezerae Kerns, Wyatt McBrien, LaRissa Thompson

Triad High School

Kyla Colwell, Abbegail McCall

Upper Scioto Valley High School

Michael Rushing, Olivia Thompson

Urbana High School

Samantha Joseph, Bryton Osborne, Jesse Phelps, Bridget Seelig, Brittney Ussher-Gonzalez

Waynesfield-Goshen

Kelly Engle, Cory Good, Jayde Moyler

West Liberty-Salem High School

Lindsey Bradley, Abigail Goodwin, Carrissa Magnuson, Shelby Morrison

The following students achieved half-day Honor Roll

AB Graham Academy

Nathan Crist, Daniel Trout

Bellefontaine High School

Reid Butler, Heather Ganson, Garth Gilbert, James Hildreth, Detrick Nichols, Dillion O’Reilly, Hillary Rader, Kade Runion, Haleigh Stafford, Alva Stegal, Hollie Stepp, Lucas Stoltzfus, Mickey Wilson

Benjamin Logan High School

Trestin Copenhaver, Rebecca Crum, Weston Easter, Abigail Frazier, Tanner Johnson, Haley Jones, Zachary Patch, Zachary Prater, Hunter Pride, Michael Robinson, Brayden Wall

ECOT

Chelsea Bowling

Home Schooled

Matthias Abke, Clifford Bruce, Andrew Jones, Michael Schurter

Indian Lake High School

Blake Johnston

Kenton High School

Grant Cole, Cody Dicus, Aaron Osborn, Stephanie Sorgen, Jacob Walk

Marysville High School

Austin Beiler, John Dunlevy, Travis Floyd, Staci Jordan, Logan Keeran, Ryan King, Ryan Obenour, Nicholas O'Connors, Seth Peak, Seth Powell, Chet Reams, Anthony Richardson

Mechanicsburg

Patrick Dillon, Juslynn Stockwell

ODLA

Meghan Friend

Riverside High School

Benjamin Fleischmann

Waynesfield-Goshen

Lucas Danner

Comments
Become our Friend
on Facebook
Follow us
on Twitter
Make us Your
Homepage


This site was created by RiverBender.com
Copyright © 2014 Peak of Ohio
PeakOfOhio.com · WPKO 98.3 FM · WBLL 1390 AM
1501 County Road 235, Bellefontaine, OH 43311-9505
Phone 937-592-1045 · Fax 937-592-3299 · EEO Report